Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach

Budynek znajduje się przy dawnym trakcie, na skrzyżowaniu dróg. Jest piętrowy, podpiwniczony i z poddaszem. Mimo, iż obecnie jest dostosowany do nowej funkcjonalności, w jego bryle łatwo odróżnić część, w której znajdowała się sala gospody i bar – obecna Sala Widowiskowa – od części noclegowej i zaplecza. Wejście do sali biesiadnej znajdowało się od strony obecnej ulicy Jeżynowej. Przed rokiem 1990 pomieszczenie było też wykorzystywane jako sala gimnastyczna miejscowej szkoły podstawowej. Mało osób pamięta, że na początku lat 90. XX wieku także w tej sali wyświetlano filmy. Projektor filmowy, który obsługiwał pan Jerzy Rautenberg, mieścił się w pomieszczeniu obecnej kuchni.
Mało osób wie również, że zanim 11 września 1963 roku Wojciech Kętrzyński dotarł do ówczesnej wsi Jaroty, to 10 września wieczorem zatrzymał się właśnie w tym budynku, ówczesnej dywickiej karczmie, aby coś zjeść i przenocować. Jego przejazd przez Dywity nie był przypadkowy, gdyż właśnie tędy wiodła droga, którą z Królewca przemycano broń oddziałom powstańczym styczniowym walczącym w zaborze rosyjskim.
Gminny Ośrodek Kultury mieści się w tym budynku od roku 1990. W Sali Widowiskowej odbywają się obecnie między innymi spotkania, prelekcje, wernisaże, warsztaty taneczne i teatralne oraz przedstawienia i koncerty. W stałych zajęciach tanecznych, muzycznych, teatralnych oraz plastycznych licznie uczestniczą zarówno dzieci i młodzież, jak również dorośli i seniorzy. W Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach odbywają się warsztaty ceramiczne. GOK prowadzi również biblioteki w Dywitach, Kieźlinach i w Sętalu, wydaje dwumiesięcznik „Gazetę Dywicką” i aktywnie uczestniczy w realizacji wielu gminnych imprez plenerowych.