Jesteś tutaj: Strona główna » Zabytki architektury » Elektrownia Brąswałd

Elektrownia Brąswałd

W 1933 roku w związku z wzrastającym zapotrzebowaniem mocy w olsztyńskiej sieci energetycznej, ograniczeniami koncesyjno-prawnymi istniejących już obiektów oraz częstymi podtopieniami i problemami z regulacją poziomu wody, rozpoczęto prace hydrologiczne na rzece Łynie oraz budowę nowej elektrowni wodnej zlokalizowanej na zachód od miejscowości Brąswałd.

Przed rozpoczęciem prac, już w fazie planowania, postanowiono, aby maksymalnie wykorzystać ukształtowanie terenu. Tama piętrząca, jak i zbiornik do wyrównania dziennego, zlokalizowane zostały w jednej z dolin Łyny posiadającej strome brzegi. Sam obiekt usytuowano na nowo powstałym kanale łączącym trzy sąsiadujące ze sobą jeziora: Śledzinek, Mosąg oraz Orzołek. Długość kanału to 3,9 km. Podczas realizacji tego przedsięwzięcia przekopano łącznie 530 000 m3 ziemi, wylano 6800 m3 betonu i zużyto 1100 ton stali.

Elektrownia wodna w Brąswałdzie uruchomiona została w kwietniu 1937 roku, zaś ostatecznie oddana do użytku w czerwcu tego samego roku. Maszynownia obiektu wyposażona została w nowoczesne, jak na owe czasy, wbudowane w otwarte komory turbiny oraz generatory o łącznej mocy 2200kW, opracowane przez zakłady Siemensa. Choć elektrownia, by nadążyć za dzisiejszymi czasami, jest na bieżąco modernizowana, to niezmiennie od 1937 roku działają w niej te same zespoły prądotwórcze.

Elektrownia wodna w Brąswałdzie stanowi ważny element współczesnej infrastruktury energetycznej, a wraz z kanałem jest fantastyczną atrakcją hydro-techniczną, zlokalizowaną pośród malowniczych krajobrazów, które zachwycają licznych kajakarzy i są rajem dla wędkarzy.

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję