Barkweda – historia wsi
W innych, późniejszych już źródłach odnajdujemy kolejne zapisy nazwy wsi, takie jak: Bergfrede, Bergfride, Bergfrieden, Bergfriede.
Wszystkie te nazwy rodowód swój biorą z języka niemieckiego i nawiązują do miejsca obronnego, umocnienia, szańca. Pomimo nielicznych dokumentów dotyczących wsi, odnajdujemy informację, iż w 1789 roku istniał tu majątek ziemski, a w 1880 wymieniany jest również młyn. Wiadomo natomiast, że w roku 1910 Barkwedę zamieszkiwało około 80 osób, a znajdujący się tu majątek obejmował 384 ha.
Na początku XX wieku barkwedzki majątek zakupił Hans von Hake, a po jego śmierci 4 grudnia 1922 roku posiadłość przejęła i prowadziła jego żona Eleonora von Hake, aż do 4 lipca 1944, kiedy to sama zmarła. Majątek prowadzony był do stycznia 1945 przez spadkobierców rodu von Hake, którzy tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej wyemigrowali w głąb Niemiec. Po wojnie posiadłość została przejęta przez państwo i utworzono w niej PGR.
Nazwa miejscowości bez wątpienia nie jest przypadkowa i prawdopodobnie nawiązuje do istniejącego w niej niegdyś staropruskiego grodziska. Jego ślady odnaleźć możemy na jednym z pobliskich wzniesień, które znajduje się na prawym brzegu starorzecza Łyny, rzeki przepływającej przez Barkwedę.
W miejscu grodziska w II połowie XIX wieku założono cmentarz, na którym do dziś zachowała się jedna z dwóch cmentarnych kaplic. W miejscu tym spoczęli również właściciele majątku Hans i Eleonora von Hake. Obecnie w Barkwedzie nie zachowały się żadne z zabudowań należących do dawnego majątku, prócz starego młyna wodnego, który zelektryfikowany działał do 1993 roku.