Jesteś tutaj: Strona główna » Historie miejscowości » Kieźliny – historia wsi

Kieźliny – historia wsi

Niespełna po 11 latach od powstania wsi Wadąg, 31 grudnia 1348 roku Kapituła Warmińska wydaje przywilej lokacyjny dla znajdującej się w pobliżu i już istniejącej miejscowości. Sołtysem tej wsi jest wtedy Fryderyk i od jego imienia miejscowość ma się nazywać Frederichsdorf. Górę bierze jednak druga nazwa – Koseler (Kieźliny).

W akcie lokacyjnym Kieźlin, założonych na prawie chełmińskim, obszar wsi określono na 30 włók. Sołtys zwyczajowo otrzymał z tego najwięcej – 8 włók, ale wiązał się z tym obowiązek konnej służby wojskowej podczas wojny. Okres wolnizny (niepłacenia podatków) określono na 15 lat.

W akcie lokacyjnym Kieźlin interesujący jest zapis podający szczegółowe granice wsi. Były nimi Jezioro Wadąg, młyn Wadąg, majątek Mateusza (obecne Dągi) i sformułowanie „novam civitatem” (nowym miastem). Na podstawie tego fragmentu można domniemywać, iż miasto Olsztyn już istniało, aczkolwiek nie posiadało nazwy. Oficjalny akt lokacyjny Olsztyna nadający mu prawa miejskie został wystawiony pięć lat później, w roku 1353. Zapis ten może wskazywać na praktykę wystawiania aktów lokacyjnych miejscowości wtedy, gdy one faktycznie już zostały założone.

Wieś Kieźliny mocno ucierpiała podczas wojny trzynastoletniej. W 1461 roku wojska krzyżackie dowodzone przez komtura elbląskiego zniszczyły wieś oraz całą okolicę. Dopiero po prawie stu latach miejscowość odbudowano i w pełni zasiedlono nowymi kolonistami. Po wieku względnego spokoju wieś znowu częściowo zniszczono podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku.

Stąd pochodził Paweł Sowa – polski działacz narodowy na Warmii i Mazurach oraz ksiądz Jakub Jagałła – generalny przełożony Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców. Ponadto w okresie międzywojennym we wsi działało koło Związku Polaków w Niemczech, a wcześniej, w latach 1887-1891, polska biblioteczka Towarzystwa Czytelni Ludowych.

W Kieźlinach zwraca uwagę wotywna kaplica pw. św. Rozalii wybudowana przez mieszkańców w 1906 roku. Przed nią znajduje się tzw. „ogród pamięci” założony po I wojnie światowej, aby upamiętnić poległych żołnierzy pochodzących z tej miejscowości. Ku ich pamięci posadzono w półkolu 14 dębów, a w jego środku na cokole znajdował się murowany pomnik z tabliczkami zawierającymi nazwiska poległych żołnierzy. Obecnie na dawnym cokole wyeksponowana jest figura Matki Boskiej Królowej Świata, która została przywieziona ze Lwowa. W miejscowości znajdują się również 2 neogotyckie kapliczki.

Uwagę zwraca znajdująca się w centrum wsi remiza strażacka. Oficjalnie straż pożarna powstała w Kieźlinach w 1947 roku. Jednak już przed II wojna światową istniała tu organizacja strażacka zrzeszająca mężczyzn z Wadąga i Kieźlin.

Galeria zdjęć

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję