Jesteś tutaj: Strona główna » Historie miejscowości » Ługwałd – historia wsi

Ługwałd – historia wsi

Historia tej wsi sięga roku 1363. Miejscowość pojawia się w dokumentach źródłowych pod nazwą Hogenwalt. W kolejnych latach natrafiamy na jej dzieje pod nazwami: Hogemwaldt z 1625 roku, Hogenwalde i Hogwald w 1656 oraz Hugwaldt w 1673. Od 1785 po rok 1945, jako nazwa niemiecka, funkcjonowała miejscowość jako Hochwalde.

Polski Ługwałd pojawiła się w dokumentach z roku 1884, a pochodzi prawdopodobnie od nazwy Ugwaut, w gwarze warmińskiej używanej do lat 60. ubiegłego wieku przez okolicznych mieszkańców. Ponadto w 1947 r. przejściowo wieś nazywano również Ługowo.

Pomimo swego powstania w XIV wieku, wieś została prawdopodobnie całkowicie zniszczona w wieku XV, podczas toczących się na tym terenie działań wojennych pomiędzy Państwem Krzyżackim a Polską. Pierwszą kolonizację nowymi osadnikami prowadził Mikołaj Kopernik w 1519 r. oraz ponownie po zniszczeniach wojennych w 1520 roku. Ługwałdzki sołtys Tomasz otrzymał od Kopernika wtedy znaczącą pomocna na zagospodarowanie.

W późniejszych zapiskach odnajdujemy informację, iż w 1770 roku Ługwałd obejmował 30 włók, z czego cztery należały do sołtysa, zaś pozostałe 26 było czynszowymi. Wieś przetrwała również okres wojen napoleońskich i czasy późniejsze. W dwudziestoleciu międzywojennym działał tu aktywnie Związek Polaków w Niemczech.

Pomimo tak długiej historii, wieś nie doczekała się żadnych obiektów historycznych. W centrum wsi znajduje się duże, prywatne jezioro o powierzchni 8 ha, którego głębokość jest bliska 40 metrom.

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję