Jesteś tutaj: Strona główna » Historie miejscowości » Różnowo – historia wsi

Różnowo – historia wsi

Wieś lokowana na 60 włókach. Przywilej na jej założenie otrzymał Jan z Łajs w 1354 roku jako część wynagrodzenia za udaną lokację Olsztyna. Wtedy też Różnowo pojawia się po raz pierwszy w źródłach pod nazwą Rosenaw. W XIV-wiecznych dokumentach zapisano ją jeszcze pod nazwą Rosenowew (1382 rok).

Miejscowość mocno ucierpiała w latach 1519-1521 podczas wojen polsko-krzyżackich, wynikiem czego jeszcze w połowie XVI wieku miała 31 włók czynszowych. Na początku wieku XVII (w 1615 roku) znana pod nazwą Rosnau, dziesięć lat później w 1625 Rosenau. W drugiej połowie wspomnianego już wieku była wsią szlachecką.

Wiemy, iż w Różnowie szkoła elementarna działała już przed 1825 rokiem – dzięki opisowi z przeprowadzonej w owym czasie wizytacji. W końcu XIX wieku była dużą wsią z 769 mieszkańcami i 115 gospodarstwami rodzinnymi, która obejmowała 1183 ha. Działała w niej wtedy w latach 1881-1891 biblioteczka Towarzystwa Czytelni Ludowych.

Z miejscowości tej wywodzili się też znani działacze ruchu polskiego: Otylia Teschner-Grothowa, Franciszek Barcz oraz Wiktor Kuhn, wszyscy zaangażowani w ruch plebiscytowy. W latach międzywojennych w miejscowości zorganizowano koło Związku Polaków w Niemczech, ponadto w latach 1920-1926 funkcjonowała ponownie polska biblioteka, którą otwarto po raz trzeci w roku 1934 jako oddział Centralnej Biblioteki Polskiej w Niemczech, zaś zamknięto ją z wybuchem wojny w 1939.

Po 1945 roku Różnowo nadal pozostaje wsią o charakterze rolniczym, w latach sześćdziesiątych dominuje w produkcji mleka oraz powstaje w niej też pierwsze w gminie kółko rolnicze.

Galeria zdjęć

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję