Spręcowo – historia wsi
W dokumentach z 1673 roku natrafiamy na zapis: „Spiegelberg alias Sprencowo”. W dużo późniejszych, już XIX wiecznych źródłach, a dokładniej z 1820 roku, odnajdujemy natomiast brzmiące polsko: Sprynzowo, nawiązujące prawdopodobnie do zasadźcy owej miejscowości. Obecna nazwa Spręcowo pojawia się w 1879 roku.
Jak wielu warmińskich wsi, tak i tej nie ominęły zniszczenia związane z wojnami polsko-krzyżackimi, po których w 1517 roku osadzał w Spręcowie nowych mieszkańców sam Mikołaj Kopernik. Po kolejnych spustoszeniach wojennych, w połowie XVI wieku, do Spręcowa napływa osadnictwo z Mazowsza.
Pod koniec wieku XVIII we wsi było 38 domów, a w drugiej połowie XIX wieku Spręcowo obejmowało 1112 ha i miało 119 „dymów” (domów z wyprowadzonym na zewnątrz kominem) z 602 mieszkańcami. Ludność zamieszkująca miejscowość trudniła się głównie rolnictwem. Elementarna szkoła powstała tu na przełomie XVIII i XIX wieku, zaś w latach 1888-1891 działała biblioteczka Towarzystwa Czytelni Ludowych.
Dzisiejsza, stara część tej miejscowości, nadal zachowała układ przestrzenny ulicówki, typowej dla warmińskiego krajobrazu.