Jesteś tutaj: Strona główna » Historie miejscowości » Spręcowo – historia wsi

Spręcowo – historia wsi

Wieś ta powstała w 1360 roku, a jej zasadźcami byli panowie pruscy Mikołaj i Hinczko Sprenzen, którzy otrzymali przywilej lokacyjny na 60 włók na prawie chełmińskim. Pierwotna nazywała tej miejscowości brzmiała Spiegelberg.

W dokumentach z 1673 roku natrafiamy na zapis: „Spiegelberg alias Sprencowo”. W dużo późniejszych, już XIX wiecznych źródłach, a dokładniej z 1820 roku, odnajdujemy natomiast brzmiące polsko: Sprynzowo, nawiązujące prawdopodobnie do zasadźcy owej miejscowości. Obecna nazwa Spręcowo pojawia się w 1879 roku.

Jak wielu warmińskich wsi, tak i tej nie ominęły zniszczenia związane z wojnami polsko-krzyżackimi, po których w 1517 roku osadzał w Spręcowie nowych mieszkańców sam Mikołaj Kopernik. Po kolejnych spustoszeniach wojennych, w połowie XVI wieku, do Spręcowa napływa osadnictwo z Mazowsza.

Pod koniec wieku XVIII we wsi było 38 domów, a w drugiej połowie XIX wieku Spręcowo obejmowało 1112 ha i miało 119 „dymów” (domów z wyprowadzonym na zewnątrz kominem) z 602 mieszkańcami. Ludność zamieszkująca miejscowość trudniła się głównie rolnictwem. Elementarna szkoła powstała tu na przełomie XVIII i XIX wieku, zaś w latach 1888-1891 działała biblioteczka Towarzystwa Czytelni Ludowych.

Dzisiejsza, stara część tej miejscowości, nadal zachowała układ przestrzenny ulicówki, typowej dla warmińskiego krajobrazu.

Galeria zdjęć

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję