Kapliczka wotywna rodziny Gerigk poświęcona św. Józefowi
Kapliczka wykonana została z czerwonej cegły licowej. Jest dwukondygnacyjna z wielospadowym betonowym dachem. W jego zwieńczeniu znajduje się sterczyna z ozdobnym kutym krzyżem. Kapliczka otoczona jest metalowym ogrodzeniem.
Od frontu w pierwszej kondygnacji umieszczono szklaną czarną tablicę (wykonaną w olsztyńskim warsztacie znanego kamieniarza Johannesa Dosta) z niemieckim napisem: „Heiliger Josef / Für sprecher der Sterbenden / bittet für uns / Zum Andenken an J. G. 1920“ („Święty Józefie. Patronie umierających. Módl się za nami. Ku pamięci. J. G. 1920”). W drugiej kondygnacji w ostrołukowej niszy, zamkniętej szybą w metalowej oprawie, znajduje się figura św. Józefa Robotnika.
Kapliczka została wybudowana w roku 1920 przez głowę rodziny Gerigk na cześć św. Józefa, patrona ludzi ciężko chorych i umierających. Była prośbą o wstawiennictwo u Boga w intencji ciężko chorego jedynego syna umierającego na gruźlicę, również noszącego imię Józef. Jemu to Gerigk (ojciec), mający jeszcze trzy córki, zamierzał przekazać gospodarstwo. Mimo modlitw, syn zmarł w wieku 40 lat i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Brąswałdzie, obok zmarłej w 1907 roku matki. Jego nagrobek przetrwał w starej części cmentarza (na końcu głównej alei po lewej stronie).
Ta przepiękna bukwałdzka kapliczka ze swoją inskrypcją i podpisem fundatora, jest obecnie nie tylko smutnym wspomnieniem przedwczesnej śmierci Józefa Gerigka, ale przede wszystkim świadectwem głębokiej wiary mieszkających tu dawniej ludzi.