Jesteś tutaj: Strona główna » Kapliczki, przydrożne krzyże » Kapliczka wotywna rodziny Gerigk poświęcona św. Józefowi

Kapliczka wotywna rodziny Gerigk poświęcona św. Józefowi

Neogotycka kapliczka znajduje się przy wyjeździe ze wsi na rozstaju dróg prowadzących do Garzewka i Różynki, na granicy dawnego gospodarstwa rodziny Gerigk.

Kapliczka wykonana została z czerwonej cegły licowej. Jest dwukondygnacyjna z wielospadowym betonowym dachem. W jego zwieńczeniu znajduje się sterczyna z ozdobnym kutym krzyżem. Kapliczka otoczona jest metalowym ogrodzeniem.

Od frontu w pierwszej kondygnacji umieszczono szklaną czarną tablicę (wykonaną w olsztyńskim warsztacie znanego kamieniarza Johannesa Dosta) z niemieckim napisem: „Heiliger Josef / Für sprecher der Sterbenden / bittet für uns / Zum Andenken an J. G. 1920“ („Święty Józefie. Patronie umierających. Módl się za nami. Ku pamięci. J. G. 1920”). W drugiej kondygnacji w ostrołukowej niszy, zamkniętej szybą w metalowej oprawie, znajduje się figura św. Józefa Robotnika.

Kapliczka została wybudowana w roku 1920 przez głowę rodziny Gerigk na cześć św. Józefa, patrona ludzi ciężko chorych i umierających. Była prośbą o wstawiennictwo u Boga w intencji ciężko chorego jedynego syna umierającego na gruźlicę, również noszącego imię Józef. Jemu to Gerigk (ojciec), mający jeszcze trzy córki, zamierzał przekazać gospodarstwo. Mimo modlitw, syn zmarł w wieku 40 lat i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Brąswałdzie, obok zmarłej w 1907 roku matki. Jego nagrobek przetrwał w starej części cmentarza (na końcu głównej alei po lewej stronie).

Ta przepiękna bukwałdzka kapliczka ze swoją inskrypcją i podpisem fundatora, jest obecnie nie tylko smutnym wspomnieniem przedwczesnej śmierci Józefa Gerigka, ale przede wszystkim świadectwem głębokiej wiary mieszkających tu dawniej ludzi.

Galeria zdjęć

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję