Jesteś tutaj: Strona główna » Kościoły, kaplice, klasztory » Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Spręcowie

Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych w Spręcowie

Klasztor pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi działa w Spręcowie od 1993 roku. Budowę zespołu klasztornego rozpoczęto 21 czerwca 1990 roku. Wtedy to poświęcono uroczyście plac budowy i wmurowano kamień węgielny.

Nim jednak do przedsięwzięcia doszło, należy wspomnieć, iż przez wiele lat biskupi Diecezji Warmińskiej prosili Karmel w Elblągu, będący fundacją spręcowskiego, o utworzenie nowej placówki w Olsztynie lub jego okolicy, czyli sercu diecezji.

Posiadłość o powierzchni 4 ha, na której znajduje się Karmel w Spręcowie, ofiarowana została przez państwa Mikołaja i Czesławę Suszyńskich na potrzeby Kościoła. Budowa obiektu postępowała bardzo szybko, a w proces jej prowadzenia już w 1992 roku zaangażowano grupę trzech sióstr, które zamieszkały w domu gospodarczym na terenie posesji. Mała wspólnota ośmiu sióstr rozpoczęła regularne życie w Spręcowie 19 grudnia 1993 roku.

Kanoniczne erygowanie klasztoru pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi w Spręcowie miało miejsce 4 lipca 1994 roku, a dzień później, 5 lipca, odbyły się pierwsze wybory zarządu. W roku 1996, dokładnie 2 maja, została odprawiona pierwsza Msza święta w nowo ukończonej kaplicy klasztornej.

Prócz modlitwy, siostry zakonne wiele swojego czasu poświęcają pracy przy zwykłych domowych obowiązkach oraz przy utrzymaniu dużego ogrodu. Dodatkowo prowadzą pracownię haftu i szyją szaty liturgiczne, chorągwie procesyjne i sztandary dla instytucji świeckich. Tworzą również ikony i wykonując inne prace artystyczne.

Galeria zdjęć

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję