Jesteś tutaj: Strona główna » Miejsca » Izba Pamięci Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie

Izba Pamięci Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie

Z Brąswałdem związana jest znana warmińska poetka Maria Zientara-Malewska. Tutaj się urodziła i spędziła dzieciństwo oraz okres II wojny światowej. W tej wsi chodziła do niemieckiej szkoły. Pod okiem ówczesnego proboszcza, księdza Walentego Barczewskiego, poznawała polski język literacki i stawiała swoje pierwsze poetyckie kroki.

Pragnąc uczcić pamięć Marii Zientary-Malewskiej, w jej rodzinnej wsi utworzono poświęconą jej izbę pamięci. Znajduje się ona w budynku dawnej szkoły – najpierw niemieckiej, a w okresie powojennym, do roku 1994, polskiej. Jest to piętrowy budynek, z czerwonej cegły, nieotynkowany, z dwuspadowym dachem pokrytym czerwoną dachówką. Znajduje się on w centrum wsi niedaleko kościoła. Został wybudowany prawdopodobnie na początku XX wieku z przeznaczeniem na cele edukacyjne. Mieściły się w nim sale lekcyjne i mieszkania dla nauczycieli. Obecnie odremontowany – na parterze znajduje się Izba Pamięci Marii Zientary-Malewskiej oraz część konferencyjna, piętro przygotowano pod cele wystawowe.

O poetce w Izbie Pamięci przypominają fotoboardy prezentujące najważniejsze fakty z jej życia – począwszy od urodzin, poprzez działalność poetycką i redaktorską w przedwojennej „Gazecie Olsztyńskiej”, po czasy powojenne. Znajdują się tam również, nawiązujące do czasów międzywojennych, biurko oraz duża szafa biblioteczna. W dwóch gablotach można obejrzeć pamiątki po sławnej mieszkance Brąswałdu oraz kilka jej rękopisów. Na wyposażenie Izby składają się również: zabytkowy, czynny wciąż piec kaflowy oraz slombank – warmińska ława, która po rozłożeniu pełniła funkcję łóżka. Zwiedzający mogą także zobaczyć ręcznie tkane na krosnach chodniki, które dawniej zdobiły podłogi warmińskich chat.

Uwagę przyciąga powieszona na zewnętrznej ścianie budynku tablica upamiętniająca istnienie w Brąswałdzie w latach 1931-1938 polskiej szkoły. Poza datą jej funkcjonowania, znajdują się tam również nazwiska uczących w niej polskich nauczycieli.

Galeria zdjęć

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję