Jesteś tutaj: Strona główna » Pomniki przyrody » Pomnikowe dęby w Barkwedzie

Pomnikowe dęby w Barkwedzie

We wsi Barkweda znajdują się trzy stare dęby będące pomnikami przyrody. Rosną niedaleko siebie tuż przy dawnym pruskim grodzisku, po jego zachodniej stronie. Uwagę miłośników przyrody przyciągają pięknymi, rozłożystymi koronami.

Wysokość dębów szypułkowych uznanych za pomnikowe waha się w granicach od 20 do 24 metrów. Imponująca jest ich grubość. Według pomiarów z 2018 roku wynosi ona w pierśnicy (na wysokości 1,3 metra) odpowiednio: 620 cm, 452 cm i 395 cm. Aby do nich dotrzeć, należy pokonać starą lipową aleję prowadzącą do dawnego grodziska, na którym w XIX wieku utworzono, nieczynny już, ewangelicki cmentarz.

Okazałe dęby z pewnością pamiętają toczącą się w tym miejscu 3 lutego 1807 roku bitwę pomiędzy wojskami francuskimi i prusko-rosyjskimi o most na Łynie. Z tą bitwą związana jest legenda o jeszcze jednym starym i potężnym dębie tam rosnącym.

Według zapisów poczynionych przez brąswałdzkiego proboszcza księdza Walentego Barczewskiego miał on mieć ponad 7 metrów średnicy, a w jego wypróchniałym pniu można było postawić stół i kilka krzeseł. To właśnie przy tym hipotetycznym stole według miejscowych przekazów miał po bitwie spożywać posiłek sam Napoleon Bonaparte. Cesarz Francuzów z pewnością tego nie uczynił, gdyż go w Barkwedzie nie było. Mało też prawdopodobne, aby uczynił to jeden z jego marszałków, który dowodził podczas barkwedzkiej bitwy – lutowe mrozy temu nie sprzyjały.

Pamiętny dąb zwany „Dębem Napoleona” nie przetrwał do naszych czasów. W 1922 roku spłonął od uderzenia pioruna. Pozostaje tylko żywić nadzieję, że podobny los nie spotka obecnych trzech i że przez długie lata będą cieszyć oko wszystkich odwiedzających to urokliwe miejsce.

Galeria zdjęć

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.Administrator Danych, Polityka Prywatności. Akceptuję